Нестача деревини на європейському ринку

Після оголошення у квітні про заборону на імпорт деревини з Росії та Білорусі, Естонія, нарешті, відчуваючи нестачу деревини, оголосила на початку червня, що полегшить обмеження щодо вирубування державних лісів. Це збільшить лісозаготівельні площі Естонії майже на 25%.

Очікується, що Фінляндія щорічно збільшуватиме лісозаготівлю на 3% протягом наступних двох років. Багато європейських виробників деревини, що імпортують та експортують деревину, почали вживати відповідних заходів для поповнення дефіциту деревини.

Усі ці зміни є результатом ланцюгової реакції країн європейського континенту на припинення імпорту деревини із Росії, Білорусії та України. Такі популярні породи, як дуб, береза, бук і т. д. стали дефіцитними. На європейський ринок ці три країни експортували 8,5 млн. м3 хвойних порід у 2021 році, що склало чверть світової торгівлі деревиною.

Архітектори та дизайнери щосили намагаються отримати деревину для своїх проектів, оскільки російсько-український конфлікт зупинив імпорт у регіоні, загрожуючи запасам деревини по всьому континенту і це, у свою чергу, веде до зростання цін.

У Європі вартість пиловника дубу та березової фанери зросла більш ніж удвічі за останні кілька місяців, тоді як ціни на будівельні пиломатеріали зросли приблизно на 20% загалом.

Шон Саткліфф, співзасновник британського виробника меблів Benchmark, сказав:

«Всі дуже стурбовані своїми каналами поставок. Підприємці, включаючи нас, мають у своїх руках проекти, які коштують набагато більше, ніж зазвичай. Закупівельна ціна, особливо на березову фанеру, яку використовують у багатьох наших проектах, просто злетіла, канали поставок неможливо організувати за колишніми цінами».

Датська студія дизайну «Space Copenhagen» заявила: «Тепер масив дубу коштує дорожче за золото, і люди навіть вважають його ф’ючерсним засобом заощадження. Незважаючи на те, що постачальники та виробники можуть, як і раніше, виконувати раніше розміщені замовлення, всього за кілька місяців все зникне».

Більшість експорту деревини з Росії, Білорусі та України припадає на країни Балтії, але й у таких країнах, як Німеччина та Фінляндія, а також для будівельників та виробників меблів, ефект доміно відчувається, і відчувається він по всій Європі. Через гостру нестачу дубу багато підприємців почали використовувати британський ясен і американський червоний дуб для виробництва меблів.

Зміни в цьому ланцюжку поставок також торкнулися й інших країн і регіонів, у тому числі країн Північної Америки, Бразилії, Соломонових островів, Індонезії, Папуа-Нової Гвінеї, Камеруна, Габона, Гани та інших країн.

Повільно, але впевнено велика кількість тропічної деревини почала надходити до європейських країн. За перші чотири місяці цього року імпорт Великобританією фанери тропічних порід із Індонезії зріс на 25% до 13 900 тон. Імпорт пиломатеріалів тропічних порід з Конго та Камеруну збільшився на 240% та 14% відповідно у річному обчисленні.

Використання паркетного покриття для підлоги збільшилося майже у всіх європейських країнах, згідно з даними, опублікованими в червні на конгресі FEP в Гамбурзі, Німеччина. Очікується, що попит на європейську дерев’яну підлогу продовжить зростати у другому півріччі. Що стосується дубу (близько 81,9%), який є основним матеріалом, який використовується на ринку європейських дерев’яних покриттів для підлоги, брак сировини очевидний. В Австрії та Німеччині продажі дерев’яних покриттів для підлоги знижуються не через брак замовлень, а через брак виробничих матеріалів, яких просто немає. Очікується, що нестача постачання деревини пошириться на всі європейські ринки в найближчі місяці.
За матеріалами сайту  https://www.globalwoodmarketsinfo.com/